Wałcz


Wałcz (stacja kolejowa)

Wałcz – główna stacja kolejowa w Wałczu, w województwie zachodniopomorskim.

W roku 2017 stacja obsługiwała 300–499 pasażerów na dobę.

Pociągi pasażerskie na linii kolejowej nr 403 w kierunku Piły zostały reaktywowane w lutym 2007 roku, a 1 września 2012 roku, po 12 latach od zawieszenia połączeń przez PKP między Szczecinem, a Piłą zostały uruchomione ponownie kursy z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Obecnie ruch pasażerski w przypadku połączeń regionalnych odbywa się na trasie Piła Główna – Szczecin Główny, a pociągi pospieszne kursują także w kierunku Bydgoszczy i Warszawy. Przez Wałcz przechodziły jeszcze 3 linie: Wałcz – Krzyż przez Człopę (odcinek do Człopy został rozebrany w 1994 roku, a w 2014 ostatni czynny odcinek dla pociągów towarowych z Lubcza Małego do Krzyża), Wałcz – Złotów przez Płytnicę (trasa Jastrowie – Piła), rozebrana przez Armię Radziecką w 1945 r. oraz Wałcz Raduń – Wierzchowo Pomorskie (podobnie jak poprzednie – nieczynna i rozebrana).

(stacje docelowe połączeń bezpośrednich i rodzaj pociągu według rozkładu jazdy 2016/2017 aktualnego na 11 grudnia 2016 r.)

  • Piła Główna (Regio)
  • Stargard (Regio)
  • Szczecin Główny (Regio, TLK)
  • Warszawa Wschodnia (TLK)

Wszystkie połączenia regionalne zostały uruchomione 1 września 2012 roku wraz z otwarciem zmodernizowanej linii kolejowej w kierunku Szczecina.

Od 11 grudnia 2016 roku na linii kolejowej nr 403 kursuje całoroczny pociąg TLK Moniuszko spółki PKP Intercity, w relacji Warszawa Wschodnia – Szczecin Główny – Warszawa Wschodnia, mający postój m.in. w Wałczu, Tucznie, Kaliszu Pomorskim, Reczu oraz Stargardzie.

„Żródło pl.wikipedia.org