Stacja Szczecin Dąbie


Szczecin Dąbie

Szczecin Dąbie – dworzec kolejowy i stacja węzłowa na terenie Dąbia, osiedla Szczecina, największy na Prawobrzeżu. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca aglomeracyjnego. Położony jest przy ul. Stacyjnej nieopodal rzeki Płoni. W rejonie stacji znajdują się trzy posterunki dysponujące: „SDB” (bezpośrednio przy stacji pasażerskiej), „SDA” i „SDC”.

W roku 2018 stacja obsługiwała ok. 2100 pasażerów na dobę

Stacja powstała w 1846 roku wraz z budową linii kolejowej Szczecin Główny–Stargard, która początkowo miała nieco inny przebieg. Oprócz tego wybudowano niezbędne wówczas wyposażenie – budynek dworca, dwustanowiskową lokomotywownię, więżę ciśnień i grupę towarową we wschodniej części stacji. W 1882 roku została otwarta linia do Goleniowa, z kolei w 1936 roku powstała nowa trasa do stacji Szczecin Główny wraz z odnogą do stacji Szczecin Podjuchy. Już po II wojnie światowej został także wybudowany łącznik do linii kolejowej w kierunku Sobieradza, nowy budynek dworca oraz leżąca w całości w obrębie stacji linia kolejowa nr 857 pozwalająca ominąć Szczecin pociągom towarowym zmierzającym ze Świnoujścia na południe Polski. W 2015 zamknięto także grupę towarową wraz z górką rozrządową, a znajdująca się na niej nastawnia Szczecin Dąbie SDA1 została wkrótce potem rozebrana.

Obecnie na dworcu pasażerskim istnieją 3 perony, przy których znajdują się 4 krawędzie peronowe. Wszystkie perony są połączone ze sobą stalową kładką. Ponadto na peronie drugim istnieją dwie wiaty peronowe, obie po remoncie przeprowadzonym w 2013 roku. W 2015 roku przeprowadzono także remont peronu 1, podczas którego został on podwyższony. Budynek dworca jest czynny, znajdują się w nim dwie kasy biletowe PKP Intercity, a także lokale oferujące usługi gastronomiczne. W budynku znajduje się także główna siedziba spółki Kolej Bałtycka.

Historyczne nazwy

Nazwa stacjiOkres obowiązywania
Altdamm1846–1945
Dąb1945–1946
Szczecin Dąb1946–1947
Dąbie Szczecińskie1947–1948
Szczecin Dąbieod 1948

Na stacji zatrzymują się wszystkie pociągi pasażerskie przejeżdżające przez stację (Regio, Twoje Linie Kolejowe, InterCity, Express InterCity) z wyjątkiem pociągów pospiesznych zmierzających w stronę Świnoujścia.

„Żródło pl.wikipedia.org